Yapısal Güçlendirme ve Deprem

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli binaların tamamının yıkılıp yeniden yapılması zaman ve maliyet olarak pek mümkün görünmemektedir. Yapılması gereken, kentsel dönüşüm çalışmalarının yetişemediği noktalarda hızlı, güvenilir ve daha az maliyetli çözüm olan yapısal güçlendirme çalışmalarını yaygınlaştırmak ve desteklemek olmalıdır.

Kriterlere uygun şekilde güçlendirilen binaların, deprem güvenliği açısından yeni yapılardan hiçbir farkı olmamakla birlikte, yıkıp yeniden yapma maliyetinden %35-40 oranında daha düşük bir rakama gerçekleştirilebilmektedir.

Bugün dünya çapında benimsenen, yüksek teknoloji ve yüksek performanslı güçlendirme sistemleri arasında, Mapei tarafından geliștirilen, kompozit malzemelerin kullanımına dayanan sistemler yer almaktadır. Sismik aktivite sırasında yapılara ekstra koruma sağlamaya yönelik bu sistemler arasında; klasik Mapei polimer matris ve elyaf bazlı FRP Sistem, inorganik matrislerin ve elyafların kullanımına dayanan ve doğal taş ve kagir yapılar için daha modern güçlendirme konsepti olan FRG Sistem, yük tașımayan yapı elemanlarına yönelik son jenerasyon güçlendirme çözümleri sunan MapeWrap EQ Sistem ve taşıyıcı elemanların güçlendirilmesi ve tamiratında kullanılan Planitop HPC (Yüksek Performanslı Mikro Beton) teknolojisinin sunduğu ultra yüksek performanslı çimentolu kompozit çözümü sayılabilir. Bu sistemlerin sunduğu avantajlar arasında basit ve hızlı uygulama, yüksek dayanıklılık ve müdahalede kütle artıșı gerçekleşmediğinden yapının rijitliğinin değişmemesi öne çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.