Çatının yüklendiği misyonu düzgün bir şekilde yerine getirmesi için kaplama sisteminin görevini iyi yapıyor olması ve bütünlüğüne her hangi bir zarar gelmemiş olması şarttır. Çatı izolasyonu işlemi çatı kaplama cinsi ne olursa olsun düzgün bir şekilde uygulanmalı, herhangi bir bölümünde deformasyon yada hasar olmamalı, titizlikle ve profesyonellikle uygulanmalıdır.

Çatı İzolasyonun Birçok Faydası Vardır !

Çatının yapım aşamasında, olmazsa olmaz imalatından biri olan su yalıtımı, sağlıklı bir şekilde yapılmazsa çatıda çok ciddi bir şekilde su sızıntısına neden olmaktadır.
Örneğin kiremit kaplanacak bir çatıda, kiremit altına yapılan membran ile su yalıtımı, sağlıklı bir imalat olmazsa ilk yağmur yağışında su problemlerini ortaya çıkaracaktır. Geri dönüşü zor olan, kapanmış bir imalat inşaat sektöründe daha fazla masrafa ve zarara yol açacak imalattır. İşte çatı izolasyonu bu yüzden mutlaka yapılmalıdır.
Çatıda su yalıtımı yapılması için kullanılacak yalıtım malzemesinin en önemli özelliği, su geçirmez, mevsim şartlarından onlarca yıl etkilenmeyecek yapıda olmasıdır. Piyasada farklı kalitelerde ve özelliklerde bulunan bu malzemelerin binanın ömrünü uzatacak kalitede seçilmesi önemlidir.

Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Çatı izolasyonu yapılırken, malzemenin delinmemesi ve bütün yüzeyi kapatacak şekilde yapılması gerekmektedir. Özellikle çatıda bulunan havalandırma, baca çıkışları gibi yüzeyleri çıkıntılı yüzeylerin veya eğri, kıvrımlı bölgelerin doğru kaplanması su yalıtımı için önemlidir.